MOST POPULAR STORIES
THIS WEEKOVERALL
¨
 

Maďarský Rocky

Kluci zahodili cigára, špičkami roztrhaných bot zašlápli vajgly a prošli rozvrzanou brankou do dvora. Jestřáb začíná tlouct těžkou rezavou ojí od traktoru do ztrouchnivělé pneumatiky a Ohnivák v šatně s hliněnou podlahou a plechovou střechou hledá medicinbal – starý fotbalový míč,Breitling Replica Watches který trenér rozpáral, naplnil zbytky dlaždiček, a zase zašil. Jsou dvě odpoledne a NA CSUKRÁNOVĚ STADIÓNU ZAČAL TRÉNINK. 

TROUSÍ SE DALŠÍ KLUCI,nardinsun.eu odhazují do pangejtu kola a pak přijde taky jedna holka. Chodí sem na betonový plácek za plotem, aby z nich Miskabaczi (Pan Miška), jak mu říkají, udělal šampióny. Boxují, vzpírají, běhají a hrají fotbal.

 Trénují s pomocí švihadel z bužírek, boxovacích pytlů od brambor a rezavých činek z bůhvíčeho. To extrémně zašlé improvizované nářadí je tu pro extrémně chudé děti, takže to nikomu ani nepřijde.

 

 Jsme na východě Maďarska, třicet kilometrů na Ukrajinu, jedenáct do Rumunska, v Újfehertó. Tady rodiče a prarodiče kluků a holek pracovali dlouhé roky v textilkách, které zavřeli. Víc než čtvrtina zdejších lidí je nezaměstnaná a bez vyhlídek. Jejich děti ale na rozdíl od nich vyhlídky mají. Mihály Csukrán z nich na svém stadiónu vychová opravdové sportovce.

 

 GUINNESS MIHÁLY

Zdejší idol, invalidní důchodce Csukrán, působí jako šílenec. Chodí rychle, mluví rychle a chvíli nepostojí. Vstává ve tři ráno, dvacet minut cvičí, pak uběhne dvanáct kilometrů a nakrmí psa Cézara. „Běžel sem maratón sedmsetkrát, takže dvanáctkrát sem voběh’ zeměkouli. A běhám furt, slíbil sem tátovi, že než umřu, uběhnu pět set tisíc kilometrů, teda mám eště něco před sebou. Tady, po vesnici, ale musim běhat s holí, abych moh’ vodhánět psy, aby mě nepokousali.“

 

 Pozval nás k sobě domů. Žije v rozpadajícím se dvoupokojovém domě, kde se netopí, a s koupelnou, jež ho už léta neviděla. Ve spíži má vyrovnaná dvě jablka, jeden banán, dva kousky čokolády a hromádku keksů – jídlo na tři dny. Doráží se medem a ořechy a po ránu chlebem se sádlem, takže má pořád sílu. „Byl sem taky dlouho vegetarián, ale nedobrovolně, neměl sem peníze na maso,“ směje se.

 

 Na každé vodorovné ploše v domě stojí poháry, vytáhne igelitku a majetnicky se přehrabuje stovkami medailí. Držitel šesti zápisů do Guinnessovy knihy rekordů! Vykouřil najednou tisíc cigaret, uběhl maratón pozadu a při tom skákal přes švihadlo, stodvacetšestkrát daroval krev, za dvacet čtyři hodiny sehrál osmačtyřicet zápasů v malé kopané, v jednom týdnu běžel maratón čtyřikrát ... Na každý ten maratón ze čtyř přiběhl a pak zase běžel domů. „Kdo vám zlomil ten nos?“ ptám se, když mi ukazuje fotku, na níž se vztyčenou paží, v rudých saténových trenýrkách, vítězí v dávném boxerském mači. „Zlomili mi ho mockrát, votravovalo mě to, tak sem si tu kost nechal vyndat a je to,“ chytá se za zbytek nosu a kroutí s ním dokola. „Astrolog mi řek’, že mám eště tři čtyři roky života. Takže sem sepsal závěť. Mám tendle dům a stadión. To se prodá, založí se Csukránova nadace, a až umřu, nejlepší sportovec z mýho klubu z toho každej rok dostane peníze.“

 

 UDĚLEJ TO TISÍCKRÁT A PAK TI TO PŮJDE

Mihály Csukrán je svobodný bezdětný Maďar, který z invalidního důchodu čtyřicet pět tisíc forintů (asi 4500 korun), jejž dostává kvůli vážné oční vadě, ušetří měsíčně tři až pět tisíc forintů (zhruba 300 až 500 korun) pro kluky a jednu holku, které trénuje. Děti ho respektují, nahlas zdraví a každý trénink začnou podáním ruky. Mihály je trénuje podle hesla „udělej to tisíckrát a pak ti to půjde“ a volá na ně při tom jmény zvířat. Takže tu má Blechu, Hřebce, Pitbula i Koně a přesně ví, na co má kdo talent. Denně s nimi tři hodiny dře na svém odhadem třicet čtverečních metrů rozlehlém betonovém plácku zasazeném do drátěné klece. Ta klec kolem je proto, aby míč neutíkal k sousedům. Csukrán před lety koupil pozemek za dvě stě padesát tisíc forintů (asi 25 000 korun ), jež zdědil po tatínkovi. Myslel, že tu postaví dům nebo bude něco pěstovat, ale nakonec to tady vybetonoval a zasvětil tomu, co je jeho život. Sportu.

 

 BODEJŤ BY NE!

„Jsme pyšní, že tu můžeme s Mihályem žít,“ říká nám jediný sponzor Csukránova stadiónu, majitel zdejší cukrárny na náměstí. Nandává na talířky krémeše s medem vlastní receptury a v bílém plášti vypráví, jak Csukrána obdivuje a „jeho dětem“ peče za vítězství dorty a dodává malinovku. „Medaile a poháry, co se mu nevejdou domů, vystavujeme tady. Taky máme výstřižky z novin. Jsme jeho největší fanoušci.“

 

 Každý rok prvního července posadí Csukrán své děti na vypůjčená kola, každému dá náklad na nosič a sám vleče šedesátimetrový vojenský stan. Vyjedou na desetidenní túru po okolních fotbalových stadiónech, kde rozboří tábor a od rána do večera trénují. Že na to Mihály Csukrán šetří celý rok a pak to dělá zadarmo a že to jsou jediné prázdniny, které tyhle děti zažijí, je už asi všem jasné. „Hele, to je Vohnivák. Na toho sem pyšnej, von vyhrává,“ plácá po zádech asi čtrnáctiletého blonďáčka tenkého jako prst. „Ale já tě to naučil, vychovávám tě, tak ne, že pak jednou jako slavnej boxer pudeš ve městě po ulici a nepozdravíš mě, ne že se zkazíš a budeš takovej!“ říká s úsměvem a tetelí se štěstím, že jsme za ním přijeli až z Prahy, prostě že jsme si ho vůbec všimli. A my na to, že bodejť by ne!

 

 VÝZVA PRO SOLIDÁRNÍ SPORTOVCE A SPORTOVNÍ KLUBY: Máte-li jakékoli sportovní náčiní pro vzpírání, box, fotbal a běh, které už nepotřebujete a můžete je věnovat Csukránovu oddílu, kontaktujte mě,Cheap Rolex Replica prosím, na jan.sibik@reflex.cz

Text: Pavlína Wolfová

 

 

WORKSHOP + NEWS

ZAHRANIČNÍ WORKSHOPY 2020/2021

 

19. - 23. 8. 2020 BUDAPEŠŤCena: 12 000 Kč

OBJEDNÁVKA + DALŠÍ INFO: 
daniela.matulova@icloud.com

 

25. - 29. 9. BERLÍN
Cena: 12 000 Kč

OBJEDNÁVKA + DALŠÍ INFO:
daniela.matulova@icloud.com

WORKSHOP DIGITÁL 2020

10 hodinový workshop

Cena workshopu: 3500 Kč

Přihláška: sibik@volny.cz

WORKSHOP FOTÍME MOBILEM 

Šestihodinový workshop

Cena 2 500 Kč

Přihláška:sibik@volny.cz

 

INSTAGRAM PHOTONEW
Instagram
31.01.2013
27.01.2013
26.01.2013
\
BOOKS FOR SALE

JAN ŠIBÍK -  DESET LET

VČETNĚ ORIGINÁLNÍ, AUTOREM

PODEPSANÉ FOTOGRAFIE

O ROZMĚRU 24X33 CM

VÍCE INFO A OBJEDNÁVKA 

 http://bit.ly/2myWHEh

 VÍCE INFO A OBJEDNÁVKA 

 http://bit.ly/2myWHEh

 

Deset let, tak se jmenuje nová kniha Jana Šibíka. Jak název napovídá, završuje desetiletou práci autora, jenž dlouhodobě formuje podobu české reportážní fotografie. Přírodní katastrofy, KLDR jako bizarní relikt komunismu, ale také arabské jaro, občanská válka na Ukrajině, a hlavně utečenecká vlna dosud nebývalých rozměrů, to jsou témata, jimž se Jan Šibík během uplynulé dekády věnoval. Ve svém celku se kniha stává svědectvím o proměně světa, k níž v tomto období došlo. Světa, v němž ideologie nesvobody a násilí hledají a nabývají novou tvář. V tom je zásadní myšlenkové poselství Šibíkových fotografií.


Text: Dan Hrubý

 

 
Garážová vrata I Svěží vítr I Majla.cz I Tanec Ostrava I Mareti I Betonové výrobky I Slovenské reality