MOST POPULAR STORIES
THIS WEEK
TEXT

POSLEDNÍ LÁZNĚ ORIENTU

Troubení automobilů neustává ani v noci, ale sem doléhá jen zdálky. Rolety, co překrývají krámy, ze kterých přes den vynesou hromady laciného zboží, jsou stažené a úzká ulička – široká tři nebo čtyři metry – se najednou zdá docela prostorná. Arabští výrostci se tudy prohánějí na motorkách. Sedí po dvou a šosy umaštěné kalábky (nejrozšířenějšího oděvu egyptské chudiny) vlají za nimi.

 

 

Cizinci sem po setmění nepřijdou. Ne, že by tu hrozilo nějaké nebezpečí, ale ztichlé a vyprázdněné město je najednou cizí a nepochopitelné, přestalo být turistickou atrakcí.

Instinktivně se držím při zdi nízkých domů. Jsem uprostřed staré Káhiry, průvodci jí říkají Islámská Káhira. Je tma, brzy bude deset a v uličkách, které jsou během dne sotva průchozí (a spěchat znamená tlačit se, šťouchat, postrkovat se jedním velkým zmatkem), teď slyším svoje vlastní kroky.

Průhledem mezi domy zahlédnu minaret nejbližší mešity.

Na římsách okolo vyspávají nehybní holubi.

Konečně jsem u cíle; odpoledne mi trvalo několik hodin, než jsem to místo našel. Vstupuji do úzkých dveří, procházím chodbou starého (vlastně spíš zanedbaného) domu a pak – v jediný, ale dokonalý okamžik – se přede mnou otevře svět starého Orientu.

Hamman Al-Arba.

Veřejné lázně – staré pět set let.
Vážně, tak si ho představuji – pomalý, voňavý, romantický a trochu tajemný Orient, jak musel vypadat ještě v prvních desetiletích dvacátého století. Orient z dobrodružných příběhů. Úplně jiný, než je ten dnešní – zahalený ve výfukových plynech, přeplněný a zmatečný, podlézající turistům, které uprostřed Káhiry vysazují stovky autobusů, oblečený do laciných kožených bund a nepadnoucích kalhot (být jako na Západě!). Orient s visačkou terorismu a islámského fundamentalismu.

Ano, teď jsem o sto let zpátky.

Oprýskané stěny, červené světlo ze zabarvených žárovek, vzduch nasycený vlhkem, ticho a klid.

Odpočívající muži kouří vodní dýmku a jejich hovor plyne podél stěn někam dozadu – ke kamennému masérskému stolu a velké vaně, do kobky naplněné párou a ještě dál, do labyrintu místností a chodeb, které je spojují.

Patří jim celá noc.

A tak nespěchají. Není kam.

Mohammed Al-Masri převzal lázně před osmi lety (podle jeho přezdívky jim také říkají Hamman Okál). Tehdy sloužily jako laciný hotel, pod kamenným stropem se uložila spousta lidí, kteří přijeli do Káhiry z venkova a velká vana se napouštěla jenom brzy ráno, aby se v ní hosté vykoupali.

Ale Mohammed Al-Masri lázně obnovil a dnes patří přes den ženám (půvabná Umm Azza, majitelova žena, vyrábí zázračnou pleťovou mast z medu, fazolí a bylin), v noci mužům. Jsou jedny z posledních – v celé Káhiře je takových podniků sotva šest.

„Ano, přesně šest“, ujišťuje Mohammed Al-Masri a vypočítává, že před třiceti lety – někdy v sedmdesátých letech minulého století – jich stály po celém městě stovky. „Lázně byly na každém rohu Káhiry.“

Ale proč zmizely, vytratily se?

Do hovoru se zapojují relaxující muži: Možná už lidé neumějí odpočívat. Očista těla – neproniká svojí pomalou cestou k duši, na cestě je spousta překážek – bída, starosti (vážně, jenom samé starosti!) a hektický boj o místo v přelidněném světě. A potom, vrátí se na okamžik do reálného světa, proti němuž tolik horují – noc strávená v Okálových lázních vyjde na pět nebo i patnáct dolarů.

To je moře peněz!

Přitom veřejné lázně jsou určeny především lidem, kteří nemají vlastní koupelnu, chudině z okolních ulic. To je protimluv, který přivede káhirské lázně k zániku.

A s nimi celý Orient.

Ten vysněný, ze starých knížek.

 

 

Praktické rady pro návštěvníka káhirských lázní:

Návštěva lázní je věcí trpělivosti. Trvá několik hodin, často i celou noc. Tomu by mělo odpovídat vaše rozpoložení.

- pro muže je obvykle otevřeno v noci (od 18 do 6 hodin ráno), pro ženy přes den (většinou 

  od 10 do 17 hodin)

- vezměte si vlastní ručník a přezůvky

- muži musí mít vlastní plavky, ženy nikoli (lze to však jen doporučit)

- rukavice z velbloudí srsti, jimiž vám masér vydrhne kůži, koupíte v lékárnách za čtyři dolary


- neberte si žádné cennosti, naopak, s sebou je možné vzít trochu alkoholu

 

Kde je najdete:

Hammam el-Araba -- stojí asi 400 metrů za Cairo Plaza Towers ve čtvrti Bulaq u náměstí Sidi Abdel-Gyid, personál je tu neochotnější


Hammam el–Malati 
 nebo také Margoush - leží poblíž náměstí Al Hussein u mešity Qalawun

Hammam Al-Talat -- stojí dva bloky o dva Hammam al-Arba, na stejné ulici: Al-Ansari Street

 

Text: Dan Hrubý

 

 

https://www.reeftiger.fr/men/montres-or.html

 

 

 

 

 

WORKSHOP + NEWS

ZAHRANIČNÍ WORKSHOP 

25. - 29. 9. 2020 BERLÍN
Cena: 12 000 Kč

OBJEDNÁVKA + DALŠÍ INFO:
daniela.matulova@icloud.com

WORKSHOP DIGITÁL 2020

10 hodinový workshop

Cena workshopu: 3500 Kč

Přihláška: sibik@volny.cz

WORKSHOP FOTÍME MOBILEM 

Šestihodinový workshop

Cena 2 500 Kč

Přihláška:sibik@volny.cz

 

INSTAGRAM PHOTONEW
Instagram
31.01.2013
27.01.2013
26.01.2013
\
BOOKS FOR SALE

JAN ŠIBÍK -  DESET LET

VČETNĚ ORIGINÁLNÍ,Replica Versace Shoes USA AUTOREM

PODEPSANÉ FOTOGRAFIE

O ROZMĚRU 24X33 CM

VÍCE INFO A OBJEDNÁVKA 

 http://bit.ly/2myWHEh

 VÍCE INFO A OBJEDNÁVKA 

 http://bit.ly/2myWHEh

 

Deset let, tak se jmenuje nová kniha Jana Šibíka. Jak název napovídá, završuje desetiletou práci autora, jenž dlouhodobě formuje podobu české reportážní fotografie. Přírodní katastrofy, KLDR jako bizarní relikt komunismu, ale také arabské jaro, občanská válka na Ukrajině, a hlavně utečenecká vlna dosud nebývalých rozměrů, to jsou témata, jimž se Jan Šibík během uplynulé dekády věnoval. Ve svém celku se kniha stává svědectvím o proměně světa, k níž v tomto období došlo. Světa, v němž ideologie nesvobody a násilí hledají a nabývají novou tvář. V tom je zásadní myšlenkové poselství Šibíkových fotografií.


Text: Dan Hrubý