MOST POPULAR STORIES
THIS WEEKOVERALL
¨
 
TEXT

Sorry, je to Pákistán

 

Když se do domu Šakila Adila začalo valit bahno, vylezl se svou rodinou na střechu. Zůstali tam čtyři dny. Pili jen dešťovou vodu. Na rozdíl od těch, co skončili ve větvích stromů a mohli se živit listím, oni hladověli. Když voda klesla po krk, vydal se otec rodiny dolů. Postupně pak své děti přenosil na nejbližší kopec. Fotograf Refl exu Jan Šibík rodinu zastihl v severo pákistánské vesnici Čóki Darab ve chvíli, kdy během poledního žáru odpočívala.

 

Bahno z obýváku už vynosili a www.keyclone.org podařilo se jim ve čtyřicetistupňovém vedru aspoň zprovoznit větrák. A mají co pít. V Pákistánu nyní vzácnost. Kanystry s čistou vodou sem pravidelně vozí Člověk v tísni.

 

Povodně ale území o rozloze Rakouska, Belgie a Švýcarska dohromady sužují už měsíc a na mnoha místech lidé pořád žízní. Nezbývá jim než pít kontaminovanou vodu ze studní a z blátivých potoků. Proto je taky nemocnice v Sukkuru, na jihu země, plná lidí s cholerou. Tady se vodní hladina zvedala postupně, i tak ale některé vesnice zmizely z povrchu země. Snad osm deset tisíc lidí tu spí na silnici v bahně. „Když do nadivoko postavených provizorních kempů přivezou rýži, přikrývky, nebo vlastně cokoliv, okamžitě se k nebi vztyčí les vyzáblých rukou. Strhne se rvačka. Lidé jsou vyhládlí,“ líčí Jan Šibík.

 

Do hnědé bahnité vody se opírá slunce. Děti, po jejichž obličejích lezou chuchvalce much, letargicky leží na zemi nebo v náručích svých matek. Umírají hlady.

 

„Vezměte si ji, aspoň nebude hladovět,www.supercheapshoes.com zachraňte ji,“ nepříčetně křičí zahalená žena na reportérku CNN Saru Sidnerovou a podává jí vlastní dcerku. cheapshoesusa.com

 

OSN vyhlásila, že to, co se děje v Pákistánu, je největší novodobá tragédie, větší než vánoční tsunami z roku 2004, větší než letošní zemětřesení na Haiti. Čísla to zatím nepotvrzují. Dva tisíce Pákistánců smetl proud bahnité vody. Strhl 800 tisíc domů, 6,378 miliónu lidí pocítilo hlad, žízeň, nemoci, bahno na vlastní kůži.

 

Milióny lidí ale přišly o dobytek, což byl mnohdy jediný zdroj jejich obživy. Pokud jim nikdo nepomůže, počet obětí se do statisíců může vyšplhat. Hrozí totiž hladomor a nepokoje.

 

CHARITA PO ISLÁMSKU

Co však statistiky potvrzují, je váhavá pomoc světa.

 

Na tsunami jen česká charita vybrala 65 miliónů korun, na Pákistán 400 tisíc. Americká vláda se vybičovala až poté, co média začala spekulovat o „humanitárním rasismu“. O tom, že cool Haiti, pod nímž si Američané nejspíš představí newyorského rappera Wyclefa Jeana (původem z Haiti), peníze posílali okamžitě. Ale nyní? Sorry, je to Pákistán. Vzdálený. Nejen geografi cky.

 

Američtí bloggeři neochotu lidí solidarizovat s trpícími ještě podpořili, když začali vyhlašovat sázky na to, kolik peněz dárců skončí v rukou Tálibánu. A Tálibán? „Odmítáme zahraniční pomoc. Vedla by jen k našemu podrobení. Džihád proti USA bude pokračovat,“ řekl AFP Azam Tárik. Nyní islámské charity „soutěží“ s mezinárodními organizacemi o to, kdo lidem pomůže. Utišit statisíce hladových ale snad není ani v lidských silách. Islámští duchovní proto vyhlašují, že povodně jsou božím „trestem za nedodržování práva šarí’a“.

 

V Paňdžábu frustrovaný dav utloukl dva chlapce. Čím se provinili? Ničím. Jen měli na zádech ranec. A připletli se k místu, kde chumel Pákistánců pátral po tom, kdo rozkradl zásoby.

 

A nejde jen o vyhladovělý dav, který bojuje o holé přežití. Minulý týden se poprvé od začátku záplav ozvali islámští radikálové. Na severozápadě v Kurramu, v Jižním Wazíristánu a na předměstí Péšávaru se odpálili sebevražední atentátníci. Zabili 40 lidí. Výborný způsob, jak humanitární organizace ještě víc odradit. Islamisté si uvědomují to, o čem píše i americký tisk. Ne že by snad míra zahraniční pomoci mohla Západu u Pákistánců nějak výrazně vylepšit reputaci. Pákistánská nechuť k západnímu stylu života je snad ještě větší než naše k tomu jejich. Lepší ale pomoci, než aby se tisíce zoufalých, frustrovaných bezdomovců vydaly rovnou cestou džihádu.

 Replica Valentino Shoes USA

Text: Magdalena Sodomková, Reflex 34/2010


FINANČNÍ SBÍRKY

ČLOVĚK V TÍSNI:

Konto SOS Pákistán: 50985098/0300

Dárcovská SMS: DMS PAKISTAN na telefonní číslo 87777.

 

WORKSHOP + NEWS

ZAHRANIČNÍ WORKSHOP 

25. - 29. 9. 2020 BERLÍN
Cena: 12 000 Kč

OBJEDNÁVKA + DALŠÍ INFO:
daniela.matulova@icloud.com

WORKSHOP DIGITÁL 2020

10 hodinový workshop

Cena workshopu: 3500 Kč

Přihláška: sibik@volny.cz

WORKSHOP FOTÍME MOBILEM 

Šestihodinový workshop

Cena 2 500 Kč

Přihláška:sibik@volny.cz

 

INSTAGRAM PHOTONEW
Instagram
31.01.2013
27.01.2013
26.01.2013
\
BOOKS FOR SALE

JAN ŠIBÍK -  DESET LET

VČETNĚ ORIGINÁLNÍ,Replica Versace Shoes USA AUTOREM

PODEPSANÉ FOTOGRAFIE

O ROZMĚRU 24X33 CM

VÍCE INFO A OBJEDNÁVKA 

 http://bit.ly/2myWHEh

 VÍCE INFO A OBJEDNÁVKA 

 http://bit.ly/2myWHEh

 

Deset let, tak se jmenuje nová kniha Jana Šibíka. Jak název napovídá, završuje desetiletou práci autora, jenž dlouhodobě formuje podobu české reportážní fotografie. Přírodní katastrofy, KLDR jako bizarní relikt komunismu, ale také arabské jaro, občanská válka na Ukrajině, a hlavně utečenecká vlna dosud nebývalých rozměrů, to jsou témata, jimž se Jan Šibík během uplynulé dekády věnoval. Ve svém celku se kniha stává svědectvím o proměně světa, k níž v tomto období došlo. Světa, v němž ideologie nesvobody a násilí hledají a nabývají novou tvář. V tom je zásadní myšlenkové poselství Šibíkových fotografií.


Text: Dan Hrubý

 

 
Garážová vrata I Svěží vítr I Majla.cz I Tanec Ostrava I Mareti I Betonové výrobky I Slovenské reality