MOST POPULAR STORIES
THIS WEEK
TEXT

 

Planeta opic

To, že indická města jsou často nesmírně chaotická, bouřlivě se rozvíjející a pro Středoevropana někdy až nepochopitelná, je známo dávno. Existují pak ale v druhé nejlidnatější zemi světa i sídla, která jsou ještě o trošičku chaotičtější, bouřlivější a nepochopitelnější. Jedním z nich je slavný Džajpur. A aby toho nebylo málo, nad tímto indickým lidským mraveništěm se ještě vznášejí opice. Hodně opic.


 

 

 

 

 

TEROR I ÚCTA www.cheapbuyshoes.com

Na jedné straně opice k indické společnosti patří a lidé s nimi po tisíciletí žijí společně. Jsou jim zasvěcené některé chrámy, existují místa, kde tato zvířata skutečně a velmi vážně uctívají.

 

Opice jsou kromě jiného pro hinduisty (ti tvoří naprostou většinu obyvatel státu) částečně posvátné. Ztělesňují totiž opičího boha Hanumana, silného a chytrého generála vojsk boha Ramy (vtělení proslaveného Višnua) při boji proti mocnostem zla v čele s démonem Ravanou. Sochy Hanumana proto potkáte v Indii téměř úplně všude. Je to nesmírně oblíbené božstvo fyzické síly, zdraví a také inteligence.

Opice v Džajpuru se ale dost často chovají naprosto bezbožně. Podle všeho nic o žádném Hanumanovi netuší …

 

Sedíte například u krámku s ovocem a na jeho střeše najednou přistane několik opic. Dožadují se potravy a divadélko mají dokonale nacvičené. Tak dlouho a tak hlasitě buší do plechové boudy (to je ten obchůdek), až něco dostanou. Pokud se prodavač vzepře, budou dělat rámus donekonečna. Takže vždy dosáhnou svého.

 

Jenže to, co nám připadá nemístné a divné (u nás by už Evropská unie vymyslela speciální úřad, jenž by koordinoval a optimalizoval chování opic na starém kontinentu a mnoho chytráků by požádalo o grant, jak něco podobného zařídit, vymyslet a provozovat),Replica Armani Shoes USA je pro Indy běžný kolorit života. Vědí, že opice přijdou, budou se dožadovat svého, a pokud máte nějak společně žít, vzájemně si vyhovíte. Jenže indické opice, zejména ty, které žijí ve městech a známých turistických cílech, často dělají i věci, jež se lidem nelíbí. Lezou vám do kapes, trhají tašky, kradou brýle a mohou vás v některých případech i poškrábat. Ne, nic, co by vás ohrožovalo na životě, to většinou není. Ale kdo jejich chování nezná, je zaskočený, překvapený, někdy dokonce šokovaný.

 

KDE SE BEROU?

Samozřejmě že společně s lidmi ani v Džajpuru nežijí jakékoli druhy opic. Zde většinou potkáte makaka nebo hulmana posvátného. Zatímco v burácejících městech jsou často celá hejna makaků, hulmani se shromažďují spíše na venkově nebo v menších a klidnějších obcích. Hulmani jsou na rozdíl od makaků méně drzí a méně agresívní. 

 

Soužití se zvířaty je ale v Indii založeno na něčem úplně jiném než u nás. Zatímco Češi si drží pejsky či kočky jako mazlíčky a často jim nahrazují i děti, v Indii to je spojeno ve velké míře s náboženstvím, s nejrůznějšími symboly, se zvyky a tradicemi. 

 

Proto jsou posvátné krávy, opice, někde krysy i další zvířata. Ne že by Indové tyto tvory nikdy a za žádných okolností nezabíjeli, ale přístup k nim je z podstaty věci jiný. Zvláštností přitom je, že to respektují i další náboženské menšiny, jako jsou muslimové (indických přívrženců islámu je ale kolem 130 miliónů, takže hovořit z našeho pohledu o menšině je poněkud zavádějící), sikhové či buddhisté.

 

 Věc, která je u nás absolutně nepředstavitelná, například, že krysy se vám pletou pod nohama v chrámu a vy je laskavě obcházíte, je tady běžná. Proto i ta tolerance k zlobivým opicím. 

 

RŮŽOVÉ MĚSTO

Opičí svět je navíc ještě pozoruhodnější v samotném Džajpuru, protože tato metropole státu Rádžastán je nazývána i „růžové město“. V době svého založení v roce 1727 totiž tehdejší mahárádža Saváí Džaj Singh II. nařídil, aby všechny domy byly natřeny na růžovo. Dodnes je jádro starého města v této barvě, i když spíše je to často oranžová a různé odstíny červené. Proto je zajímavé na tomto vizuálně výjimečném pozadí ještě sledovat opice. Celou planetu opic.

 

Text: Viliam Buchert

https://www.iwcwatchblog.com/franck-muller.html

https://www.iwcwatchblog.com/ulysse-nardin.html

 

WORKSHOP + NEWS

ZAHRANIČNÍ WORKSHOP 

25. - 29. 9. 2020 BERLÍN
Cena: 12 000 Kč

OBJEDNÁVKA + DALŠÍ INFO:
daniela.matulova@icloud.com

WORKSHOP DIGITÁL 2020

10 hodinový workshop

Cena workshopu: 3500 Kč

Přihláška: sibik@volny.cz

WORKSHOP FOTÍME MOBILEM 

Šestihodinový workshop

Cena 2 500 Kč

Přihláška:sibik@volny.cz

 

INSTAGRAM PHOTONEW
Instagram
31.01.2013
27.01.2013
26.01.2013
\
BOOKS FOR SALE

JAN ŠIBÍK -  DESET LET

VČETNĚ ORIGINÁLNÍ,Replica Versace Shoes USA AUTOREM

PODEPSANÉ FOTOGRAFIE

O ROZMĚRU 24X33 CM

VÍCE INFO A OBJEDNÁVKA 

 http://bit.ly/2myWHEh

 VÍCE INFO A OBJEDNÁVKA 

 http://bit.ly/2myWHEh

 

Deset let, tak se jmenuje nová kniha Jana Šibíka. Jak název napovídá, završuje desetiletou práci autora, jenž dlouhodobě formuje podobu české reportážní fotografie. Přírodní katastrofy, KLDR jako bizarní relikt komunismu, ale také arabské jaro, občanská válka na Ukrajině, a hlavně utečenecká vlna dosud nebývalých rozměrů, to jsou témata, jimž se Jan Šibík během uplynulé dekády věnoval. Ve svém celku se kniha stává svědectvím o proměně světa, k níž v tomto období došlo. Světa, v němž ideologie nesvobody a násilí hledají a nabývají novou tvář. V tom je zásadní myšlenkové poselství Šibíkových fotografií.


Text: Dan Hrubý