MOST POPULAR STORIES
THIS WEEK
TEXT

PES JAKO VĚC

 

Váránasí je pro hinduisty, podobně jako Mekka pro muslimy, nejposvátnějším místem planety.

Do Šivova města přijíždějí poutníci s vírou, že pokud se vykoupou ve vodách posvátné (a hodně špinavé) Gangy, tak je tento rituál zbaví všech hříchů.

 

 

 

Ať to zní jakkoli morbidně, je to šťastné místo pro smrt, protože když zde hinduista naposledy vydechne, může dosáhnout mókši www.storeforshoes.com – osvobození z koloběhu zrození a smrti. Smrt je proto ve Váránasí vítaným hostem a pohřební ohně zde neustále hoří na ghátech, schodech vedoucích ke Ganze. A mezi poutníky, hořícími hranicemi, mezi hromadami odpadků i ve změti uliček staré části potkáváte nejrůznější psy.

 

INDOVÉ A PSI

Vztah Indům ke psům je naprosto odlišný od toho, co známe z domova. Většinu obyvatel této druhé nejlidnatější země světa zejména ve městech nenapadne chovat doma tato zvířata. A už vůbec k nim nemají žádný hlubší vztah. České rčení – pes, nejlepší přítel člověka – zde neznají. Představa, že se se psem hinduista mazlí, se Indům oškliví. Přesto těmto zvířatům většina lidí neubližuje, prostě je nechává být, ať si žijí, jak umějí. Proto je potkáte tak často na ulici. Pes je v podstatě věc.

 

Pouliční psi mají svá teritoria, většinou jich několik obývá jednu ulici, což se děje s tichým svolením lidí. Ti občas psům nosí odpadky, a někdy je mají dokonce pojmenované. Psi ale nikomu nepatří, jsou jen živým inventářem. Svatí bráhmani pak považují psy za nečisté. Důvodem jejich odporu je, že se tato zvířata často živí na ulicích exkrementy.

 

Letošek byl ale pro psy ve Váránasí mimořádně těžký. I na indické poměry bylo strašné horko, často přesahující i 45 stupňů. Zvířata byla ještě více vyhublá a ohrožená než jindy. Často hynula.

 

INDOVÉ A ZVÍŘATA

Zatímco pes je v Indii na rozdíl od Česka na hodně nízkém levelu, jsou zde některá jiná zvířata uctívána už po tisíciletí. Obzvláště hadi a krávy.

 

Hadi, zejména kobry, jsou posvátní. Bývají spojováni s plodností a blahobytem. Kameny Naga (hadí kameny) slouží dvojímu účelu: jednak člověka chrání před hady, jednak usmiřují hadí bohy.

 

Kráva pak představuje úrodnost a péči (ve skutečnosti na ulicích špínu a chudobu). Býk zase pro svůj vztah k bohu Šivovi (je jeho jízdním zvířetem) požívá zcela mimořádné úcty. Krávy a býci se proto volně toulají po Indii, a to i v rušných městech, kde odpočívají třeba přímo na ulicích. Odhadem je jich na 300 miliónů.

 

Taková kráva nakonec uhyne většinou sama. Jen tak si lehne na silnici nebo na chodník a pojde. Většinou na nějakou nemoc (žerou dost často z hladu igelitové pytlíky) nebo na neléčené zranění. Co pak s ní? Krávu obyčejně zakopou do země. Do té doby však na ní hodují právě „naši“ pouliční psi.

 

Na rozdíl od psů indičtí hinduisté uctívají také opice či krysy. Slavný je například chrám Karni Mata v Dešnoku, což je krysí chrám a jedno z nejvíce fascinujících svatých míst světa.

shoesbyme.com

Umíte si to u nás představit? Posvátní hlodavci? Kdepak. Pro milióny Čechů je posvátný právě pes. V Indii pouhá věc na ulici …

 

Text: Viliam Buchert

 

WORKSHOP + NEWS

ZAHRANIČNÍ WORKSHOP 

25. - 29. 9. 2020 BERLÍN
Cena: 12 000 Kč

OBJEDNÁVKA + DALŠÍ INFO:
daniela.matulova@icloud.com

WORKSHOP DIGITÁL 2020

10 hodinový workshop

Cena workshopu: 3500 Kč

Přihláška: sibik@volny.cz

WORKSHOP FOTÍME MOBILEM 

Šestihodinový workshop

Cena 2 500 Kč

Přihláška:sibik@volny.cz

 

INSTAGRAM PHOTONEW
Instagram
31.01.2013
27.01.2013
26.01.2013
\
BOOKS FOR SALE

JAN ŠIBÍK -  DESET LET

VČETNĚ ORIGINÁLNÍ,Replica Versace Shoes USA AUTOREM

PODEPSANÉ FOTOGRAFIE

O ROZMĚRU 24X33 CM

VÍCE INFO A OBJEDNÁVKA 

 http://bit.ly/2myWHEh

 VÍCE INFO A OBJEDNÁVKA 

 http://bit.ly/2myWHEh

 

Deset let, tak se jmenuje nová kniha Jana Šibíka. Jak název napovídá, završuje desetiletou práci autora, jenž dlouhodobě formuje podobu české reportážní fotografie. Přírodní katastrofy, KLDR jako bizarní relikt komunismu, ale také arabské jaro, občanská válka na Ukrajině, a hlavně utečenecká vlna dosud nebývalých rozměrů, to jsou témata, jimž se Jan Šibík během uplynulé dekády věnoval. Ve svém celku se kniha stává svědectvím o proměně světa, k níž v tomto období došlo. Světa, v němž ideologie nesvobody a násilí hledají a nabývají novou tvář. V tom je zásadní myšlenkové poselství Šibíkových fotografií.


Text: Dan Hrubý